Požiadavky sestier môžu skončiť na Ústavnom súde, varujú nemocnice

05.02.2016 Bratislava

Bratislava 5. februára (TASR) - Požiadavky sestier môžu skončiť na Ústavnom súde SR. Desiatky malých a stredných nemocníc totiž nesúhlasia s návrhom "kompromisnej dohody" sesterských odborov a komory, ktorý predložili ministerstvu zdravotníctva. Ich splnenie by znamenalo návrat sestier, ktoré pre hromadné výpovede odišli z nemocníc.

"V predloženej podobe je nerealizovateľný, či už po finančnej alebo právnej stránke," uviedla v písomnom stanovisku Asociácia nemocníc Slovenska (ANS). Návrh označila za neakceptovateľný a nesúhlasí s ním.

"V prípade, ak dôjde k podpísaniu memoranda medzi sesterskými odbormi, komorou a ministerstvom, ktoré následne nebude finančne kryté zo strany štátneho rozpočtu, nevidíme možnosť jeho realizovania členmi ANS a zvážime podanie na preskúmanie zákonnosti memoranda Ústavným súdom SR," dodala asociácia.

Sestry v "kompromisnom návrhu" požadujú napríklad legislatívnu garanciu vyšších platov, ako im priniesol od tohto roku nový zákon. Rovnako chcú, aby sa voči tým, ktoré dali výpovede, nevyvodzovali žiadne negatívne dôsledky. Zároveň by podľa návrhu mali dostať všetky zmluvy na dobu neurčitú.

K návrhu odborov sa prikláňa aj sesterská komora. "Návrh obsiahnutý v memorande s vládou SR sa týka nielen samotných miezd sestier, ktoré by mali byť upravené s účinnosťou od 1. marca 2016, ale aj úpravy pomerov v zdravotníctve, ktoré ovplyvňujú kvalitu zdravotnej starostlivosti pre pacienta," uviedla prezidentka komory Iveta Lazorová.

Priblížila, že sestry požadujú optimalizáciu počtu personálu v zdravotníckych zariadeniach, zavedenie kontrolného mechanizmu na dodržiavanie počtu personálu, zmenu systému financovania zdravotníckych zariadení. "Platby musia kopírovať reálne náklady, efektívne a transparentné fungovanie zdravotníckych zariadení a v neposlednom rade odstránenie negatívnych dosahov na zamestnancov v súvislosti s podaním výpovedí," doplnila.

V prešovskej nemocnici koluje výzva proti plošnému prijímaniu štrajkujúcich sestier

Skupina zamestnancov Fakultnej nemocnice s poliklinikou Jána Adama Reimana v Prešove spustila podpisovú akciu, ktorou žiadajú vedenie nemocnice, aby neprijalo naspäť všetky zdravotné sestry, ktoré dali výpovede, na ich pôvodné miesta, ale iba na voľné pozície.

Vo výzve, ktorá koluje po nemocnici, sa uvádza, že zdravotnú starostlivosť v zložitých pracovných a medziľudských podmienkach, spôsobených dobrovoľným rozhodnutím štrajkujúcich sestier, sa podarilo zvládnuť v maximálnom možnom rozsahu vďaka obetavosti neštrajkujúcich sestier, ako aj príchodom nových sestier.

„V súvislosti s medializovanými informáciami o ďalšom pokračovaní štrajku a plánovaných rokovaniach vyzývame vedenie FNsP, aby nedopustilo úplný a bezpodmienečný návrat všetkých štrajkujúcich sestier na ich pôvodné pracovné pozície, ale aby situáciu aj naďalej riešilo štandardným spôsobom, t.j. obsadzovaním voľných pozícií podľa aktuálnych potrieb konkrétneho oddelenia s ohľadom na novoprijaté sestry,“ píše sa vo výzve.

Iniciátori v podpisovej akcii uvádzajú, že hromadné prijatie všetkých pôvodných sestier by bolo morálne a eticky neobhájiteľné a opätovne by vyhrotilo pracovnú atmosféru a medziľudské vzťahy na pracoviskách.

V prešovskej nemocnici dalo hromadné výpovede 395 sestier, z tohto počtu výpoveď stiahlo 91 sestier. Výpovedná lehota uplynula 304 sestrám. V pondelok 1. februára hovorkyňa nemocnice Renáta Cenková informovala, že im chýba okolo 200 sestier. Nemocnica prijala 100 nových sestier. Ich štruktúra je podobná ako u tých, ktoré dali výpovede, sú medzi nimi sestry s dlhoročnou aj krátkou praxou, špecialistky aj sestry bez špecializácie. Do prešovskej nemocnice nastúpilo aj sedem armádnych sestier, ktoré posilnili anestéziologický tím, aby nemocnica mohla vykonávať aj plánovanú zdravotnú starostlivosť.
 

Vyberte región